annelik-testi-nedir-nasil-yapilir

Annelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Doğmuş olan çocuğun annesi konusunda şüphelerin olduğu durumda hekimler tarafından yapılan bir uygulamadır. Annelik testi de babalık testi ile benzer şekilde, DNA testleri ile bulunmaktadır.

Hangi Durumlarda Teste İhtiyaç Duyulabilir ?

 • Eğer çocuk doğduğunda evlatlık verilmiş ve yıllar sonra annesi ile olan biyolojik ilişkisi anlaşılmak istenmiş ise annelik testi uygulanır
 • Normal yollarla çocuk sahibi olamayıp da tüp bebek yöntemini seçen annelerin rahmine embriyo yerleştirilir. Bu embriyonun gelişimini gösterip göstermediğini anlamak için annelik testleri uygulanır.
 • Diğer aile bireyleri ya da hemşire ve doktor gibi hastane personelinden bebeğin doğumu sırasında onu çaldıkları ya da başka bir çocukla değiştirdikleri hakkında şüpheleniyorsa annelik testi yaptırılabilir.

Annelik Testi Nasıl Yaptırılır ?

Annelik testleri tamamen acısız ve ağrısız yapılan işlemlerdir. Basit ve temiz bir çubuk pamuk yardımı ile test yaptırmak isteyen annenin ağzının içinden DNA örnekleri alınır ve laboratuara gönderilir. Örneği alan bu pamuklar her ne kadar kulak pamuğuna benzeseler de değillerdir. Ağzın iki tarafına basitçe sürtülmesi ile istenen sayıda DNA’yı inceleme işlemleri için toplamış olurlar. Annelik testi için uygulanan bir diğer yaygın yöntem ise kandır. Test yaptırmak isteyen anneden uygun miktarda kan alınır ve alınan kan DNA test işlemlerine sokulur. %99.99 gibi oranlarda sonuç bildirirken, bir hafta ile on gün arasında test sonuçlanır.

Babalık Testi İçin Hangi Örnekler Kullanılabilir?

Yapılacak olan babalık testi için herhangi bir bölgeden alınan doku ya da kan örneği ile çocuğun biyolojik babasının kim olduğu rahatlıkla öğrenilebilir. Sağlıklı köke sahip saç telleri de babalık testleri için kullanılabilir fakat ağız içi mukoza sıvısı ve kan ile çalışmak daha sağlıklıdır.

Tabi ki karşılaştırma yapabilmek için aynı madde test yapılmak istenen çocuktan da alınmalıdır.

Hangi durumlarda babalık testi yapılabilir ?

Eğer çocuğunuzun sahibi hakkında endişeleriniz var ise ya da çocuğun biyolojik babası olmadığınızı düşünüyorsanız biyolojik babalık testi yaptırılabilir.

Fakat test yaptırılmak istenen bireyin bu işte kesinlikle rızası olmalıdır. Test için doku alımında dışarıdan herhangi bir doku, kan ya da saç kabul edilmez ve kimlik kontrolü yapılarak laboratuar ortamında alınır.

Babalık testinin güvenilirliği nedir ?

Babalık testi  tüm dünyada kullanılmakta olan aynı teknolojiler ile yapılmaktadır. FBI tarafından suçluları teşhis etmede yardımcı olması için geliştirilen bu teknik kolay uygulanırlığı ve sağlıklı sonuçlar vermesi bakımından kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır.

%99.99 kesinlikte sonuçlar verir.

babalik-testi-nedir-nasil-yapilir

Babalık Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Her insan vücudunda, kendisine has, anne ve babasından ortak aldığı genler bulundurur ve bu genler bireyin adeta kimliği görevini görür.

Babalık testinin yapımı sırasında uygulama yapılacak olan bebeğin sahip olduğu genlerin belirtilen anne ve babadan gelip gelmediğine bakılır. Eğer bebekten alınan sonuçlar anne ve babadan gelen ortak genler ise çocuk o çiftin biyolojik çocuğudur.

Babalık testi nasıl yapılır ?

Babalık testinden kesin sonuçlar alabilmek için iki aşama vardır:

 1. Baba ve çocuktan alınan DNA örnekleri FBI tarafından geliştirilen ve adli tıpta kullanılan aynı yöntem ile incelenir. Bu yöntemin adı elektroforetik yöntemdir.
 2. Sonucu %100’e yaklaştırmak için yapılması gereken bir diğer uygulama da parmak izi kontrolüdür.

Babalık testinde hangi doku ya da örnekler kullanılabilir ?

Sadece baba ve çocuktan alınması yeterli olan bu örnekler kan, köke sahip saç teli ve vücudun herhangi bir yerinden alınacak olan dokudur.

Babalık testi için onay prosedürü var mıdır ?

Babalık testi yaptıracak olan kişilerin mutlaka bu işte onay ve rızası olmalıdır. Eğer test yapılacak çocuk 18 yaşından küçük ise anne ya da babanın onayı, büyükse kendisinin onayı gereklidir.

Eğer anne ya da baba ayrı olan çocuk üzerinde test gerçekleştirilmek isteniyor ise çocuğun velayetinin kimde bulunduğuna bakılır ve herhangi bir test işlemini velayet sahibi onaylayabilir.

dna-testi-guvenilirmidir

DNA Testi Ne Kadar Güvenilir Bir Testtir?

Bulunduğumuz günlerde çocuğunun kendisine benzemediği ya da doğum sırasında karışıklık olduğu gibi nedenlerle hastaneye başvuranların sayısı her geçen gün artmakta, yapılan araştırmalara göre başvuruda bulunan her dört kişiden birisi çocuğunun biyolojik babası değil.

Peki DNA testlerinde tam doğruluk sağlanabilir mi ?

Bu alınan örneklerin ne olduğuna bağlıdır. Örneğin saç teli ise, saç telinin laboratuarda doğru incelenip incelenmediği gibi, incelemenin hangi yöntemler ile yapıldığı gibi çeşitli etkenler vardır.

Günümüzde yapılan tahlil ve DNA testleri FBI tarafından geliştirilen %99.99 gibi kesinlikte sonuç veren testlerdir.

Her ne kadar bireylerin %99,9’luk DNA dizilimleri aynı olsa da ve birbirine benzese de, geriye kalan %00.1’lik kısım her bireye özgüdür ve şahıslar için kimlik görevi görür. DNA testi de bu %00,1’lik kısımların çeşitli yöntemlerle incelenmesidir.

Kardeş ya da anne – baba da bu DNA örnekleri birbirine %99.9’dan çok daha fazla benzer ama yine de açıkta kalan o ufak bir yüzdelik kısım testler için güvenilir sonuçlar almaya yeterlidir.

DNA testinde laboratuarlar tarafından en çok istenilen ve incelenmesi en kolay olan doku yanak içerisinden alınan örnek dokudur. Bunu alması son derece kolay ve acısız olmakla birlikte kullanılan yöntemler arasında diş fırçası, pamuk ve jilet vardır.

DNA analizi yapabilmek için analizi yaptıracak olan şahısların onayı zorunludur. Bunun tek istisnası da mahkeme emridir.

dna-testi-nasil-yapilir

DNA Testi Nasıl Yapılır?

Her çocukta anne ve babadan gelen ortak bazı genetik özellikler ve DNA çeşitleri bulunmaktadır. DNA testleri çocuktaki bu ortak noktaların anne ve babayla olan uyumu incelenerek kesin bir sonuca varılabilir.

DNA testlerinden kesin sonucu alabilmek için en uygun doku ya da kan örnekleriyle, en uygun laboratuarlarda, en uygun şart ve yöntemler ile çalışmak bir zorunluluktur.

Genellikle anne ya da babalar çocuğunun saçından bir tutam saç keser ve laboratuara bu benim çocuğum mu diye sormaya gelir, oysa ki saç teli DNA’yı sadece kökünde bulundurur ve telin işe yarayabilmesi için kökü ile birlikte alınmış olması gerekmektedir. Çünkü saç kökü hariç hiçbir şekilde canlı doku bulundurmaz.

DNA testi için anne, baba, kardeş ya da çocuk, kimden örnek alınarak inceleme yapılmak isteniyorsa kökü ile birlikte saç teli, ağız içerisinden mukoza sıvısı ya da kan en uygun şartlar altında laboratuarlarda alınır. Her ne kadar sadece adli olaylarda tercih ediliyor olsa da vücut artıklarından da rahatlıkla bu testler uygulanabilmekte.

Ağız içi mukoza, kan ya da köklü saç teli arasında çalışma bakımından büyük, herhangi bir fark yoktur. Ağız içerisinden mukoza sıvısı kulak pamuğu ya da diş fırçası ile alınarak laboratuarda rahatlıkla test edilir. Genellikle ağız içi mukoza sıvısının tercih edilmesinin tek sebebi ise kolay alınıyor oluşu ve test sahibine hiçbir acı hissi vermemesidir.

dna-testi-nedir

DNA Testi Nedir?

2 bilim adamı 20. yüzyılda hücre yapısı üzerinde çalışmalar yaparken, asrın en harika keşiflerinden birini yaptıklarını bilmeden DNA yapısını keşfetti.

Bir çocuğun genetik yapısının deşifre edilmesinde, kaçırılma ya da adli olaylarda son derece etkin bir rol oynayan DNA testleri ilgili kişilerin dokuları incelenerek DNA’larında bulunan benzerliklerin saptanmasıdır. Tüm dünya üzerinde bulunan insanlardaki DNA %99.99 aynıdır. Genetiksel kalıntı ve diğer kişisel özellikleri oluşturan kısım ise geriye kalan %0.01’lik kısımdır. 2 insandan birisinin aynı DNA şifrelerine sahip olma ihtimal 15 milyonda birdir. Ki bu oranda biyolojik aile tespiti ve diğer adli olayları çok kolay anlaşılır bir hale sokmaktadır.

DNA testlerinin kötü amaçlar dahilinde de kullanılabilmesini engellemek için bazı önlemler alınmıştır. Bunlardan en önemlisi DNA testi yaptırmak isteyen kişilerin onayıdır. Eğer taraflardan herhangi birisi rıza gösterip onay vermezse işlem yasal olarak gerçekleşemez.

Uygulama yapılacak olan çocuğun 18 yaşından küçük olması halinde aile bireylerinden birisinin DNA testi için yazılı izni olması gerekir. Eğer ayrı anne ve babanın çocukları DNA testi yaptırılmak isteniyorsa çocuğun velayetine sahip olan tarafın yazılı izni gereklidir. Aksi taktirde işlemin herhangi bir laboratuarda gerçekleştirilmesi yasaktır. Bu olayın önüne geçebilmek için alınan bir diğer önlemde gerekli dokuların laboratuar ortamında alınıyor oluşudur.  Sağlıklı köke sahip saçların, ağız içi mukoza dokularının ya da diğer vücut sıvılarının dışarıdan getirilerek teste sokulması yasaktır.

dna-testi-neden-yapilir

DNA Testleri Neden Yapılır?

İnsan vücudunun canlı olan her dokusunda bulunan DNA’lar kişilerin adeta vücutlarında saklı birer kimlikleridir. DNA testi her insanın DNA’sın da bulunan ve genetik özelliklerini barındıran bu testleri laboratuar ortamında incelenmesidir.

DNA’nın incelenmesine bir çok çeşitli etkenler neden olabilir :

 • Ortadaki çocuğun biyolojik ailesinin merak edilmesi
 • Hastanede kaçırılma ya da karıştırılma olması
 • Konsolosluklar tarafından çeşitli nedenlerle istenmesi
 • Ölüm ya da tecavüz gibi adli olaylarda faili belirlemek
 • Davalarda mahkeme tarafından istenmesi

Gibi çok çeşitli nedenler ile DNA testleri yaptırılabilir. Çalışma alanlarının bu kadar çeşitli olmasından dolayı DNA inceleme çalışmaları da günümüzde bir hayli ilerlemiş durumdadır.

Son yıllarda biyoloji alanında yapılan teknolojik gelişme ve buluşlar insan DNA’sı hakkında bilinmeyen birçok şeyi açığa çıkartmıştır. Bunlardan en önemlisi DNA test ve incelemelerine ışık tutanlardır.

Örneğin dünyada bulunan tüm insanların DNA yapıları birbirine %99.99 oranında benzer. Genetiksel kalıntı ve değişiklikleri de sadece arta kalan %0.01’lik kısım oluşturur.

Bebek, anne ya da babadan alınacak olan doku örnekleri sadece bu %0.01’lik kısım incelenerek kararlaştırılır.

Bir bebeğin genetik yapısı doğal olarak anne ve babasından aldığı kalıtımsal özellikler ile oluşmaktadır.

DNA testinin ilk aşaması ilgili kişi ya da kişilerden kan, doku veya saç örneklerinin alınması ile başlar, ardından laboratuarda uygun koşullar altında incelemeler başlar. Yaklaşık 1 – 3 hafta arasında sonuçların çıktığı DNA testi %99.99’luk bir kesinlik belirtir.

DNA Testi Sonuçları Kaç Günde Belli Olur ?

DNA testleri çeşitli durumlarda kimlik belirlemek için yapılan DNA dizilimi inceleme çalışmalarıdır.

Ve yapılacak olan işlemlere göre 1 – 3 hafta arasında sonuçlar belli olur.

İnsan vücudu canlı olan her bölgesinde genetik yapısı, kimliği ve ailesine dair DNA şifreleri bulundurur.  Bu genetik şifreler çocuğa anne ve babadan ortak geçen kalıtsal özellikler olarak iletilir.

Dolayısıyla dünya üzerindeki istisnasız her çocukta anne ve babasından gelen 2 çeşit DNA birleşerek tek bir çeşidi oluşturur. Yapılan testler de bunları benzerlikler incelenir ve çocukların biyolojik ailesinin kim olduğu belirlenir.

DNA Testi Ne Kadar Güvenilirdir ?

DNA testleri 1958 yılından beri başlıca adli olaylarda uygulanmakta olan, tüm dünyada yaygın biyolojik bir yenilik ve ileri derecede bir teknolojidir.

Çocuğun ailesinin kim olduğu hakkında eğer beslenen bir şüphe var ise ilgili kişilerden gereken örnekler alınır ve incelenir. Bu işlemler özel laboratuarlarda, özel teknikler ve ekipmanlar ile alanında uzman kişiler tarafından yapılır. Verdiği sonuçlar %99.99 oranında doğrudur.

Fakat burada işin kilit noktası yaptığı işin bilincinde, DNA test çalışmalarına ehil bir insan tarafından yapılıyor olmasıdır.

 

dna-testi-nerede-yaptirilir

DNA Testi Nerede Yaptırılır?

DNA testi mahkeme kararı ya da aile bireylerinin çeşitli şüpheleri üzerine uzman laboratuar, hastane veya üniversitelerde yaptırılır. Burada önemli olan nokta, test yapılacak laboratuarın son derece güvenli olmasıdır. DNA testi yaptıracak olduğunuz kişi ya da kurumlar çeşitli ahlaki değerlere sahip olarak bu ciddi konuda toplum içi huzursuzlukları engellemek için çalışmalıdır.

DNA testi laboratuarlarının bazı sorumlulukları :

 • Çıkan sonuç her ne olursa olsun gerçek dışı bilgiler kesinlikle vermemelidir
 • Bilgilendirmeler sadece başvuru yapan kişilere, kağıt üzerinde noter tasdikli olarak verilmelidir.
 • Telefonla bilgilendirme kesinlikle yapılmamalıdır.
 • Ağız içerisinden mukoza tabakası, kan örneği ya da saç teli sadece ve sadece laboratuar ortamında, kimlik kontrolü ile alınmalıdır. Bu doku ve örneklerin dışarıdan getirilerek kontrol edilmesi son derece yanlıştır ve yasaktır.

Bu ve benzeri bazı kurallara riayet etmeyen kişi ve kurumlar sizleri büyük hata ve tehlikelere atabilir. Test için öncelikle sormanız gereken sorular bunlar olmakla beraber, incelemeniz gereken bazı şartlar da vardır :

 • Şahıs ya da kurumun teknik yeterlilik düzeyi
 • Uygun bir diploma
 • Sağlık kontrol ve uygulamaları

Bu gibi durumlara dikkat etmeden eğer bir işlem yaptıracak olursanız, DNA testi kontrol eden firma sorumluluklarının bilincinde olmadığından dolayı doku ya da kan örnekleri karışması, sonuçların yanlış ya da planlanarak hatalı verilmesi gibi bir çok durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

dogum-oncesi-dna-testi

Doğum Öncesi DNA Testi Nasıl Yapılır ?

Günümüzün ilerleyen biyolojik teknolojileri sayesinde artık herhangi bir DNA testi için bebeğinizin doğum sonrasını beklemenize hiç gerek yok. Hamileliğin 8. Haftasının ardından görülen çeşitli sıvılardan alınan ve bebeğe ait olan DNA’lar incelenerek bebeğin biyolojik babası belirlenebilmekte.

Üstelik bu işlemler bebeğe tamamen zararsız ve kesinlikle düşük gibi olaylara yol açmaz.

Bu işlem normal DNA testinden biraz daha pahalıdır. Çünkü anne karnından gelen sıvıda bebekten de anneden de DNA örnekleri bulunur. Bebeğin DNA’sını anneninkinden ayırabilmek maalesef çok büyük emek ve özel teknolojiler gerektirmekte.

Tabi ki bu işlem için bebeğin DNA örneğinin yanı sıra tüm baba adaylarının ve annenin de örneklerinin alınıp laboratuarda incelenmesi gerek.

Doğum öncesi DNA testinin şartları nelerdir ?

 • Bebeğin gelişimini yeterli seviyeye getirebilmesi için en az 8 hafta geçmesidir.
 • En sağlıklı sonuç için hamileliğin 18. Haftasının ardından DNA testi yapılması uygun değildir.
 • Sağlıklı karşılaştırma için anne ve diğer baba adaylarından da kan, ağız içi mukoza ya da köke sahip saç örneği alınmalı.
 • Anne karnından gelen cenin sıvısı son derece hassas bir sıvı oluğundan dolayı kırk sekiz saati geçmeden DNA testi yapılacak olan, uygun teknolojilere sahip laboratuara iletilmelidir.
 • 10 – 15 mililitre cenin suyu örneği analiz için yeterli olmaktadır.